The rate of heat transfer is:
$\dot{Q}=62.5 \times \pi \times 0.004 \times 2 \times (80-20)=100.53W$
$h=\frac{Nu_{D}k}{D}=\frac{2152.5 \times 0.597}{2}=643.3W/m^{2}K$ The rate of heat transfer is: $\dot{Q}=62
$\dot{Q}_{conv}=150-41.9-0=108.1W$
$\dot{Q}_{cond}=0.0006 \times 1005 \times (20-32)=-1.806W$ The rate of heat transfer is: $\dot{Q}=62
lets first try to focus on
$h=\frac{Nu_{D}k}{D}=\frac{10 \times 0.025}{0.004}=62.5W/m^{2}K$ The rate of heat transfer is: $\dot{Q}=62
The convective heat transfer coefficient is: